Prowadząca: Agnieszka Maksymiuk
Termin: poniedziałki i środy godz. 15:00 – 16:30 (klasy 0-1) i 16:45 – 18:15 (klasy 2-3)
Cena: 610 zł/mc
Otwarci Odkrywcy Nauki to zajęcia między-przedmiotowe prowadzone metodą projektów edukacyjnych dla dzieci z klas 0-1 lub 2-3. Spotkania zaplanowane są dwa razy w tygodniu, każde spotkanie trwa 90 minut. Istnieje również możliwość dołączenia do zajęć tylko raz w tygodniu (w ramach dostępnych miejsc). W tym czasie Uczniowie i Uczennice realizują, we współpracy z tutorem, wspólnie wymyślony projekt związany z hasłem przewodnim. Uczennice i Uczniowie pracują w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Działania projektowe odbywają się w trojaki sposób:
- działania zespołu,
- działania w malutkich, dwuosobowych zespołach,
- działania samodzielnie.
Zajęcia mają charakter optymalny dla zajęć w okresie edukacji wczesnoszkolnej tj. zawierają w sobie edukację polonistyczną, artystyczną, matematyczną, przyrodniczą i informatyczną.
Spotkania podzielone są na części: zastanowienie, weryfikacja tematu przewodniego i planowanie (pierwszy tydzień), działanie (cztery tygodnie), prezentacja (jedno spotkanie), refleksja (jedno spotkanie). Wszystkie te części są ze sobą połączone i razem tworzą holistyczną całość projektu edukacyjnego.
Zajęcia realizowane są w sposób różnorodny, zależny od tematu i pomysłowości, a ich celem jest rozwijanie własnych umiejętności edukacyjnych i wiedzy, a także nabycie kompetencji miękkich, takich jak między innymi: koncentracja uwagi, organizacja pracy, aktywne słuchanie, selekcja informacji, umiejętności liderskie, wytrwałość w dążeniu do celu, współpraca, samodzielność, odpowiedzialność i wiele innych.
Praca metodą projektów edukacyjnych pozwala Uczniom i Uczennicom będącym na pierwszym etapie edukacyjnym poznać i doświadczyć, że nauka to świetna zabawa, a zabawa to ciekawa nauka. Człowiek może być i jest odkrywcą/naukowcem – niezależnie od wieku.
W czasie zajęć projektowych Uczniowie i Uczennice poznają i doświadczą między innymi:
- jak można tworzyć własne notatki (pisane, rysowane);
- jak napisać list, zaproszenie, opis, czy przeprowadzić wywiad;
- powiązania matematyczne w świecie sztuki, przyrody i literatury;
- korelację i przenikanie się różnych edukacji;
- a także doświadczą jak wielką mają moc zmieniania świata.
Przykładowe tematy projektów:
- Europejskie biuro podróży, czyli ruszamy w daleką podróż: przed nami Europa! W czasie projektu odwiedzimy wybrane Europejskie miejsca, poznamy kulturę, przyrodę, ludzi, a nawet przygotujemy posiłek w czasie którego usłyszymy niezwykłe historie i ciekawostki. Obliczymy jak daleko jest z Warszawy do Lizbony, wykreślimy plan wymarzonej podróży, sprawdzimy w jaki sposób możemy się tam dostać, ile nas to będzie kosztowało, a także co ciekawego możemy poznać po drodze. Nauczymy się podstawowych zwrotów w różnych językach oraz wiele innych niezwykłych wiadomości i odkryć.
- Myśl globalnie- działaj lokalnie- czyli edukacja globalna tu i teraz. Czym jest edukacja globalna i co ma wspólnego z każdym z nas. Poznamy wpływ człowieka na najbliższe otoczenie, przyrodę, a także na drugiego człowieka. Odkryjemy skąd przybyło nasze śniadanie. Zastanowimy się czy każdy człowiek ma swoje prawa, czy istnieją jakieś prawa dla wszystkich ludzi i jakieś tylko dla nielicznych. Odbędziemy dyskusję na temat wpływu dzieci na osoby dorosłe. Zastanowimy się co i jak możemy zrobić tu i teraz w naszym środowisku lokalnym.
- Ale kosmos! Proszę wsiadać, zapiąć pasy i otworzyć się na niezwykłe doznania i wiadomości! Poznanie naszej planety rozpoczniemy od szybkiego okrążenia jej i poznania wszystkich kontynentów. Ale nie zatrzymamy się na nich, gdyż przed nami wielka misja specjalna. Musimy sprawdzić czy jesteśmy Kosmitami. Dlatego ruszamy dalej, przed nami kosmos! Odkryjemy planety i ich niezwykłe właściwości. Poznamy czy meteoryt i meteor to to samo, a także dlaczego na niektórych ludzi mówimy gwiazda, czy ma to coś wspólnego z kulistym ciałem niebieskim. Napiszemy wiadomość do mieszkańców innych planet i przygotujemy nasz własny dar od nas – mieszkańców Ziemi. Puścimy wodze fantazji i zbudujemy własną planetę, z jej mieszkańcami i przyrodą.
- My i nasze ciało – odnajdziemy odpowiedzi jak działa nasze ciało. Zajrzymy do wnętrza człowieka i sprawdzimy jaki kształt ma serce i czy jest czerwone. Poznamy czym są zmysły, a także doświadczymy jak łatwo zmienić odczucia zmysłowe. Odkryjemy czy wszyscy ludzie mają tyle samo kości i dlaczego ludzie różnią się kolorem oczu, włosów czy wzrostem. Odkryjemy też dlaczego chorujemy i co zrobić, by mieć szczęśliwe życie! Zastanowimy się nad tym, gdzie mieszkają nasze emocje i czy wszystkie one są nam potrzebne.
- Deszcz czy słońce, czyli o co chodzi w porach roku i przyrodzie. Dowiemy się czy wszędzie na świecie są pory roku i od czego to zależy. Co wspólnego z budowaniem zamków na plaży ma słońce. Poznamy powiedzenia związane z porami roku ich pochodzeniem i znaczeniem. W sposób doświadczalny poznamy właściwości wody
i nie tylko. Założymy mini ogródek i poznamy czym różni się sianie od sadzenia. Uwaga! Efekty przyrodnicze naszego projektu będziemy obserwowali znacznie dłużej. Dlatego tego projektu do końca nie nazywamy zamkniętym, a przymkniętym.
- Niezwykła podróż po Polsce – w czasie spotkań poznamy nasz kraj. Będziemy działać z mapami (rodzaje, podział, budowa), poznamy polskie krajobrazy (w tym rzeki, jeziora, góry), usłyszymy historie i legendy polskich miast i miejsc, odwiedzimy znane i mniej znane regiony. Spotkamy niezwykłych ludzi kultury, sztuki, literatury
i nauki. Skosztujemy regionalnych potraw i poznamy regionalną gwarę. Odkryjemy ciekawostki różnych regionów i miejsc. Stworzymy nasz własny przewodnik po Polsce.
- Spotkanie z niezwykłą osobą – czyli poznaj mnie. W czasie projektu odkryjemy kim jesteśmy, jakie mamy zwykłe/niezwykłe moce i co to znaczy, że mamy korzenie i skrzydła. Poprzez rozmowy, gry i wspólne działania odkryjemy co lubimy, a czego zdecydowanie nie. Porównamy nasz wzrost, wagę czy długość stopy. Wyliczymy średnie naszego wzrostu, długości włosów, czy obwodu głowy. Pomnożymy, podzielimy, dodamy i odejmiemy nasze palce, piegi oraz oczy. Przeprowadzimy wywiady z niesamowitymi ludźmi. Zastanowimy się co to są marzenia i plany. Zbudujemy indywidualną „mapę serca”. A na koniec – odkryjemy niezwykłe moce innych osób. Te i wiele innych niezwykłych działań przed nami.
- Detektywi – to ostatni projekt, bardzo niezwykły, gdyż zakres działań zostanie określony dopiero na jego początku. Detektyw – kto to taki? Słowo „detektyw” pochodzi od łacińskiego zwrotu „detego”, który znaczy: odkryć, wykryć, wyjawić. A także: kryje sobie myśl o wykryciu lub wyjawieniu czegoś. Zastanowimy się co nas ciekawi i budzi w nas chęć odkrycia. Kierunek projektu zostanie odsłonięty w trakcie jego realizacji.