Edukacja domowa

Edukacja domowa w Otwartym Centrum Edukacyjnym

Serdecznie zapraszamy uczennice i uczniów uczących się w ramach edukacji domowej do grup prowadzonych w Otwartym Centrum Edukacyjnym. Prowadzimy rekrutację na rok szkolny 2024/25 do klasy 7. i 8. szkoły podstawowej.

Jak pracujemy?

W Otwartym Centrum Edukacyjnym wychodzimy naprzeciw potrzebom ucznia. Pracujemy w zgodzie z zasadami Porozumienia bez Przemocy (NVC). Na większości zajęć pracujemy interdyscyplinarnie, przy użyciu metody projektu. W pracy korzystamy także z metody myślącej klasy, z zasad oceniania kształtującego oraz różnorodnych metod aktywizujących. Chętnie sięgamy po nowe technologie. Uczymy, jak się uczyć  i organizować swoją pracę.

Jak wygląda plan zajęć?

Od poniedziałku do czwartku zajęcia trwają od 9:30 do 14:00. Uczniowie pracują w trzech półtoragodzinnych blokach. Między blokami zajęć jest 15 minut przerwy. W piątki zapraszamy uczniów na zajęcia kreatywne, wycieczki oraz warsztaty z psychologiem.

Plan zajęć obejmuje zajęcia z przedmiotów egzaminacyjnych (język polski, matematyka, język angielski) oraz zblokowane, interdyscyplinarne zajęcia z historii i WOS-u, biologii i geografii, chemii i fizyki. Ponadto oferujemy zajęcia z native speakerem oraz wsparcie w przygotowaniu do zaliczenia drugiego języka obcego, informatyki i EDB.

Dlaczego warto do nas dołączyć?

• Na zajęciach dobrze się bawimy. Jesteśmy pasjonatkami edukacji. Zależy nam na tym, by rozbudzać w uczniach ciekawość i motywację wewnętrzną.

• Praca w grupie umożliwia uczniom kształtowanie kompetencji przyszłości, w tym kompetencji społecznych (współpraca w grupie, empatia) i wyższych kompetencji poznawczych (krytyczne myślenie).

• Pomagamy uczniom w edukacji domowej zorganizować swoją pracę, przygotować się do egzaminów końcowych. Zapewniamy im ciągłość nauki przez cały rok szkolny.

• Uwielbiamy pracę z młodzieżą. Umiemy słuchać i chcemy się nieustannie uczyć. Jesteśmy otwarte na potrzeby młodych ludzi.

Co mówią o zajęciach w OCE nasi uczniowie?

Decyzja o przejściu na edukacje domową była jedną z najlepszych w moim życiu. Ze szkoły z ciągłą presją, zbyt dużą ilością godzin lekcyjnych i niewielką ilością wynoszonej z lekcji wiedzy, przeniosłam się do OCE, gdzie na każdej lekcji panuje dobra atmosfera, liczba godzin lekcyjnych jest mniejsza, dzięki czemu mam czas na własne zainteresowania i pasje. Mam także poczucie, że z każdej lekcji wychodzę z dużą ilością wiedzy. Również nauczycielki są bardzo miłe, otwarte i sympatyczne. System nauki w OCE zdecydowanie się u mnie sprawdza i mogę go polecić.

Matylda, klasa 8

Mamy więcej czasu na pozaszkolne pasje i aktywności. Nauczycielom zależy na tym, by nas czegoś nauczyć, przez co edukacja jest na wyższym poziomie. Atmosfera w OCE jest przyjemna, dzięki czemu możemy się tu czuć jak w domu. Nauka jest o wiele bardziej zróżnicowana niż w normalnej szkole. Jeżeli mamy z czymś trudność, możemy poprosić nauczycieli, by skupić się bardziej na tym.

Emilia, klasa 8

W OCE mamy bardzo przyjazną atmosferę, czujemy się swobodnie i się nie stresujemy. Nauczycie są mili i przyjaźni, więc nie czujemy się jak w szkole. Codziennością są dla nas zadania grupowe i projekty. Uczynny się w kameralnej grupie, przez co koncentrujemy się na naszych problemach, naszych trudnościach. Podjęłabym decyzję o przejściu na edukację domową jeszcze raz, ponieważ wiem, jak mało stresu odczuwam w porównaniu do uczniów z normalnej szkoły. Brakuje mi jedynie chłopaków w grupie, ponieważ jest to inne doświadczenie niż z dziewczynami. Lecz uważam, że taka grupa pozwala czuć się swobodnie i komfortowo.

Lena, klasa 8

W OCE jest bardzo przyjazna atmosfera. W każdym momencie można zrobić sobie kawę lub herbatę i można czuć się jak w domu. Lekcje są prowadzone w ciekawy sposób, robimy rożne projekty, oglądamy filmy. Jedyne, czego mi brakuje w OCE, to trochę większej grupy i żeby byli w niej chłopcy (więc fajnie, by było, gdyby w przyszłym roku dołączyli!).

Blanka, klasa 8

W OCE jest bardzo dobra atmosfera, lekcje są prowadzone ciekawie, a nauczyciele są bardzo mili, wspierający oraz wyrozumiali. Zajęcia nie są długie, przez co mam czas na rozwijanie swoich pasji poza szkołą.

Lena, klasa 8

Przewiń na górę